Jdi na obsah Jdi na menu
 


Kurkuma nejen na zuby a koleno

1. 12. 2013

1148920_496940117065568_745317472_n.jpgKurkuma nejen na zuby a koleno

 Kurkumou si můžeme nejen velmi pěkně vylepšit barvu jídla, ale také podstatně vylepšit své zdraví. Kurkuma může nahradit chybějící desinfekci v lékárničce, dobře posloužit při paradontóze, může velmi dobře vyčistit póry v kůži. Pokud si ji smícháme s medem, máme výborný prostředek na odkašlávání, doporučuje s v období chřipek, stejně jako třeba česnek, cibule, řepa, rybí tuk, zelený čaj, ale naopak to chce méně cukru.

Kurkuma je ale především velmi účinným antioxidantem odstraňujícím škody vyvolané volnými radikály a rakovinotvornými spalinami vznikajícími při kouření. Volných radikálů je okolo nás spousta, kurkuma je vzácnější, není na každém rohu, ale o to je cennější.

Kurkuma působí podobně jako nesteroidní protizánětlivé látky typu acylpyrinu a ibuprofenu, snižuje zánětlivé změny, něco pro revmatiky, ale na rozdíl od léků bez vedlejších účinků. To si stále málo lidí uvědomuje. Mnohdy volí nejkratší a nejjednodušší cestu do lékárny, ale to je jen zdánlivě jednoduchá a levná cesta.

Kurkuma tlumí aktivitu některých bílkovin, jež stimulují růst nádoru a napomáhají v regulaci cholesterolu. Kromě jiných cenných látek obsahují látku turmenik, která se již dlouho používá v indické medicíně a posiluje funkci jater, dobré při onemocnění hepatitidou, ale nejen při tomto onemocnění. Snižuje kromě toho tvorbu krevních sraženin a tak napomáhá předcházet infarktu.

Látky obsažené v kurkumě jsou prý ještě účinnější než vitamín C a vitamín E. Ale hlavně je toto výborné koření jedním z nejlepších pro dobré trávení a tak kdo chce dobře trávit a žaludek v pohodě míti, ať neváhá. Ale pozor, nic se nemá přehánět, to platí i pro kurkumu, takže opatrně s užíváním při dvanácterníkových a žaludečních vředech. Nejlépe je ovšem vůbec nemít vředy.

Podle tradiční čínské medicíny má povahu horkou, vazbu k dráze sleziny a žaludku. Zahřívá žaludek, rozhýbává čchi, vypuzuje vítr, rozptyluje chlad a utišuje bolest.

Častá je kombinace kurkumy s bromelainem (velmi účinný enzym, např. v ananasu). Vzájemně se velmi dobře doplňují.